  • EL8201IS
EL8201IS
advertisement
Manufacturer No:
EL8201IS
HK JDW NO:
668-EL8201IS
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
EL8201IS
Description:
1.6μA Instrumentational OP Amps 3V~5V ±1.5V~2.5V EL8201 8 Pins 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 11940
Step5Bar-code shipping tag
EL8201IS
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to EL8201IS .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    EL8201
  • Pin Count
    8
  • Output Type
    Rail-to-Rail
  • Number of Circuits
    2
  • Current - Supply
    2mA
  • Slew Rate
    200V/μs
  • Amplifier Type
    Voltage Feedback
  • Current - Input Bias
    1.6μA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    3V~5V ±1.5V~2.5V
  • Gain Bandwidth Product
    100MHz
  • Voltage - Input Offset
    800μV
  • Current - Output / Channel
    65mA
  • -3db Bandwidth
    200MHz