  • ELANSC400-66AC
ELANSC400-66AC
advertisement
Manufacturer No:
ELANSC400-66AC
Manufacturer:
AMD
HK JDW NO:
2937-ELANSC400-66AC
Package:
BGA
Datasheet:
ELANSC400-66AC
Description:
Microcontroller 292 Pin 3.3V BGA
Quantity:
In Stock : 5931
Step5Bar-code shipping tag
ELANSC400-66AC
  • Package / Case
    BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    292
  • Number of Terminations
    292
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of I/O
    32
  • Memory Type
    ROMless
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    66MHz
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    YES
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
    NO
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    1
  • Address Bus Width
    26
  • ROM Programmability
    FLASH
  • Length
    27mm