  • ELG277M450AT3AA
ELG277M450AT3AA
advertisement
Manufacturer No:
ELG277M450AT3AA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ELG277M450AT3AA
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
270μF Capacitor 20% Bulk 1.15A Aluminum
Quantity:
In Stock : 773
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ELG277M450AT3AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Packing Method
    Box
  • Terminal Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    110mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    1.15A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Tan Delta
    0.15
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Current - Leakage
    2.4mA
  • Diameter
    35mm
  • Length
    35mm