  • ELG686M400AQ1AA
ELG686M400AQ1AA
advertisement
Manufacturer No:
ELG686M400AQ1AA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ELG686M400AQ1AA
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
ELG686M400AQ1AA
Description:
ELG 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 500mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 6786
Step5Bar-code shipping tag
ELG686M400AQ1AA
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ELG
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    Box
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    5.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    852mOhm @ 20kHz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    400V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    544μA
  • Ripple Current
    500mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    500mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    725mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    22mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm