  • ELL-6SH1R0M
ELL-6SH1R0M
advertisement
Manufacturer No:
ELL-6SH1R0M
HK JDW NO:
590-ELL-6SH1R0M
Datasheet:
ELL-6SH1R0M
Description:
Power Choke Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz 3.4A 19mOhm DCR Embossed Carrier T/R
Step5Bar-code shipping tag
ELL-6SH1R0M
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.252Lx0.236W 6.40mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    Wirewound
  • Resistance
    19mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Depth
    6.5mm
  • Current Rating
    3.4A
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Inductance
    1μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    19mOhm
  • Current
    450mA
  • Max DC Current
    3.4A
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    3.4A
  • RMS Current (Irms)
    3.4A
  • Series Resistance
    19mOhm
  • Saturation Current
    3.4A
  • Height
    3.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.130 3.30mm