  • ELSH-J61C3-0LPGS-D5700
ELSH-J61C3-0LPGS-D5700
advertisement
Manufacturer No:
ELSH-J61C3-0LPGS-D5700
Manufacturer:
Everlight Electronics
HK JDW NO:
282-ELSH-J61C3-0LPGS-D5700
Package:
1812 (4532 Metric)
Description:
High Power LEDs - White Cool White, 5700K 150lm, 700mA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELSH-J61C3-0LPGS-D5700
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Number of Pins
    3
  • Thermal Resistance of Package
    6°C/W
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    SHUEN
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.120W 4.50mmx3.05mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    White, Cool
  • Max Current Rating
    750mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.7V
  • Viewing Angle
    120°
  • Forward Current
    700mA
  • Current - Test
    700mA
  • Lens Style
    Circular
  • Lumens/Watt @ Current - Test
    58 lm/W
  • CCT (K)
    5700K (5310K ~ 6020K)
  • CRI (Color Rendering Index)
    70
  • Forward Voltage
    3.7V
  • Current - Max
    750mA
  • Illumination Color
    White
  • Luminous Flux
    150 lm
  • Flux @ 25°C, Current - Test
    150lm 150lm~160lm
  • Flux @ 85°C, Current - Test
    131lm
  • Number of LEDs
    1
  • Height
    1.35mm
  • Height Seated (Max)
    0.085 2.15mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    3.05mm