  • ELXM201VSN391MP35S
ELXM201VSN391MP35S
advertisement
Manufacturer No:
ELXM201VSN391MP35S
HK JDW NO:
856-ELXM201VSN391MP35S
Description:
LXM 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.29A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ELXM201VSN391MP35S
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.29A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.29A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.935A @ 50kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm