  • ELXZ350ETC151MH12D
ELXZ350ETC151MH12D
advertisement
Manufacturer No:
ELXZ350ETC151MH12D
HK JDW NO:
856-ELXZ350ETC151MH12D
Description:
LXZ 150μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 555mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ELXZ350ETC151MH12D
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2011
  • Series
    LXZ
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    555mA
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    120mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    222mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    555mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm