  • EM256508HL1
EM256508HL1
advertisement
Manufacturer No:
EM256508HL1
HK JDW NO:
255-EM256508HL1
Package:
Datasheet:
EM256508HL1
Description:
Bulk 0.200 5.08mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets Euro-Mag EM2565 Thermoplastic Tin Brass
Step5Bar-code shipping tag
EM256508HL1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Number of Pins
    8
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Weight
    13.154179g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Euro-Mag EM2565
  • Published
    2017
  • Feature
    Positions Stamped, Retention Latches (Non-Wire Side)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    8
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Green
  • Voltage - Rated
    300V
  • Pitch
    0.200 5.08mm
  • Insulation Height
    0.570 14.48mm
  • Current Rating
    8A
  • Termination Style
    Screw
  • Voltage
    300V
  • Number of Levels
    1
  • Current
    16A
  • Wire Gauge (Max)
    26 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    12 AWG
  • Contact Mating Finish
    Tin
  • Voltage - UL
    300V
  • Wire Gauge or Range - AWG
    12-26 AWG
  • Current - UL
    16A
  • Torque - Screw
    0.79 Nm (7.0 Lb-In)