  • EME05US15
EME05US15
advertisement
Manufacturer No:
EME05US15
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-EME05US15
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
EME05US15
Description:
XP POWER EME05US15. PSU, AC-DC, MEDICAL, 15V, 0.333A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EME05US15
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to EME05US15.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Weight
    0.053lb 24.04g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Published
    2015
  • Series
    EME05 (5W)
  • Size / Dimension
    1.50Lx1.00W x 0.60 H 38.1mmx25.4mmx15.2mm
  • Feature
    OVP, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    Medical
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P4
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    80%
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    333mA
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Power
    5W
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    333mA
  • Max Output Power
    5W
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    15.24mm
  • Width
    25.4mm