  • EME05US48-P
EME05US48-P
advertisement
Manufacturer No:
EME05US48-P
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-EME05US48-P
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
EME05US48-P
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 5W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EME05US48-P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Weight
    0.03lb 13.61g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Published
    2015
  • Series
    EME05 (5W)
  • Size / Dimension
    1.40Lx0.93W x 0.51 H 35.6mmx23.7mmx13.0mm
  • Feature
    OVP, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    80%
  • Max Output Current
    104mA
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Height
    12.954mm