  • EML15US09-P
EML15US09-P
advertisement
Manufacturer No:
EML15US09-P
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-EML15US09-P
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
EML15US09-P
Description:
XP POWER EML15US09-PAC/DC PCB Mount Power Supply, Medical, Adjustable, Fixed, 85 V, 264 V, 15 W, 9 V, 1.67 A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EML15US09-P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Weight
    0.07lb 31.75g
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C With Derating
  • Published
    2014
  • Series
    EML15 (15W)
  • Size / Dimension
    2.44Lx1.21W x 0.96 H 62.0mmx30.7mmx24.4mm
  • Feature
    OCP, OVP, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    Medical
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    30.7mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P5
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cULus, TUV
  • Efficiency
    80%
  • Output Voltage
    9V
  • Max Output Current
    1.67A
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Power
    15W
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    1.67A
  • Max Output Power
    15W
  • Nominal Output Voltage
    9V
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    24.1mm
  • Length
    62mm