  • EML30US05-P
EML30US05-P
advertisement
Manufacturer No:
EML30US05-P
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-EML30US05-P
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
EML30US05-P
Description:
XP POWER EML30US05-PAC/DC PCB Mount Power Supply, Medical, Adjustable, Fixed, 85 V, 264 V, 30 W, 5 V, 6 A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EML30US05-P
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Weight
    0.13lb 58.97g
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C With Derating
  • Published
    2012
  • Series
    EML30 (30W)
  • Size / Dimension
    2.96Lx1.36W x 1.05 H 75.2mmx34.6mmx26.7mm
  • Feature
    OCP, OVP, SCP
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    Medical
  • Max Power Dissipation
    30W
  • Depth
    75.2mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, TUV, UL
  • Efficiency
    75%
  • Max Output Current
    6A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Power
    30W
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    6A
  • Max Output Power
    30W
  • Nominal Output Voltage
    5V
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    26.7mm