  • EML30US09-E
EML30US09-E
advertisement
Manufacturer No:
EML30US09-E
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-EML30US09-E
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
EML30US09-E
Description:
XP POWER EML30US09-EAC/DC PCB Mount Power Supply, Medical, Fixed, 85 V, 264 V, 30 W, 9 V, 3.33 A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EML30US09-E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Weight
    0.35lb 158.76g
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C With Derating
  • Published
    2012
  • Series
    EML30 (30W)
  • Size / Dimension
    3.10Lx1.50W x 1.10 H 78.7mmx38.1mmx27.9mm
  • Feature
    OCP, OVP, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    Medical
  • Max Power Dissipation
    30W
  • Depth
    78.7mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, TUV, UL
  • Efficiency
    80%
  • Max Output Current
    3.33A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Power
    30W
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    3.33A
  • Max Output Power
    30W
  • Nominal Output Voltage
    9V
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    27.9mm