  • EMSA180100K-P5P-SZ
EMSA180100K-P5P-SZ
advertisement
Manufacturer No:
EMSA180100K-P5P-SZ
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-EMSA180100K-P5P-SZ
Package:
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 18W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EMSA180100K-P5P-SZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Weight
    0.525lb 238.14g
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Published
    2013
  • Series
    EMSA (18W)
  • Size / Dimension
    2.91Lx1.71W x 1.39 H 74.0mmx43.5mmx35.3mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    18W
  • Max Power Dissipation
    18W
  • Approval Agency
    CCC, CE, cULus, GS, PSE
  • Efficiency
    Level V
  • Max Output Current
    1A
  • Polarity
    Positive
  • Polarization
    Positive Center
  • Current - Output (Max)
    1A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Input Type
    Multi-Blade (Sold Separately)
  • Voltage - Output
    18V
  • Form
    Wall Mount (Class II)
  • Region Utilized
    International
  • Cord Length
    60.2 1.53m
  • Input Connector
    Multi-Blade
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
  • No Load Power Consumption
    300mW Max
  • Height
    35.306mm
  • Length
    73.914mm
  • Width
    43.434mm