  • EMVA160ADA470ME55G
EMVA160ADA470ME55G
advertisement
Manufacturer No:
EMVA160ADA470ME55G
HK JDW NO:
856-EMVA160ADA470ME55G
Description:
Alchip™- MVA 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 44mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 1.4mm Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 1961
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EMVA160ADA470ME55G
    Radial, Can - SMD
  • Number of Pins
    55
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2010
  • Series
    Alchip™- MVA
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    1.4mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    44mA
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    44mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    47.52mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.26 %
  • Diameter
    5mm
  • Height
    5.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.205 5.20mm