  • ENC28J60T-I/ML
ENC28J60T-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
ENC28J60T-I/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ENC28J60T-I/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
ENC28J60T-I/ML
Description:
3.1V~3.6V CMOS 10 Base-T PHY SPI Controllers Interface ICs QUAD ENC28J60 28 Pins Controller 0.65mm 28-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3524
Purchasing and Inquiry
ENC28J60T-I/ML Overview
It can be found in the 28-VQFN Exposed Pad package that you can download. It is easy to carry thanks to its Tape & Reel (TR)-shaped packaging. Temperature regulation to -40°C~85°C ensures reliable operation. It should be able to operate on a 3.1V~3.6VV power supply. As you can see, the terminations of the wire are in 28. Providing a voltage of 3.3V leads to high efficiency. A ENC28J60 number belongs to the family of numbers. There are 28 pins used in order to operate the device. There is a 25MHz frequency involved in the clock of the device. A 3.3V-volt supply voltage is recommended for maximum efficiency. There is currently a 160mA supply available. This part is equipped with 1 serial I/Os. Its greatest current requirement is 180mA.
ENC28J60T-I/ML Features
25MHz clock frequency
ENC28J60T-I/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology ENC28J60T-I/ML Controllers Interface ICs applications.
  • Network Routers
  • LAN Servers
  • Smart Grid
  • MP3 Players
  • Mobile Monitors
  • HDTVs
  • Dimming Control Devices
  • Notebook Docking stations
  • Routers
  • Smart handheld devices
Step5Bar-code shipping tag
ENC28J60T-I/ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3.1V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ENC28J60
  • Function
    Controller
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    SPI
  • Max Supply Current
    180mA
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Current - Supply
    160mA
  • Data Rate
    10 Mbps
  • Protocol
    Ethernet
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Standards
    10 Base-T PHY
  • Data Transfer Rate-Max
    1.25 MBps
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm