  • ENC28J60T-I/SS
ENC28J60T-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
ENC28J60T-I/SS
HK JDW NO:
536-ENC28J60T-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
ENC28J60T-I/SS
Description:
3.1V~3.6V CMOS 10 Base-T PHY SPI Controllers Interface ICs DUAL ENC28J60 28 Pins Controller 0.635mm 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 2129
Purchasing and Inquiry
ENC28J60T-I/SS Description
ENC28J60T-I/SS Features
  • IEEE 802.3™ Compatible Ethernet Controller
  • Fully Compatible with 10/100/1000Base-T Networks
  • Integrated MAC and 10Base-T PHY
  • Supports One 10Base-T Port with Automatic Polarity Detection and Correction
  • Supports Full and Half-Duplex modes
  • Programmable Automatic Retransm
  • 8-Kbyte Transmit/Receive Packet Dual Port SRAM
  • Configurable Transmit/Receive Buffer Size
  • Hardware Managed Circular Receive FIFO
  • Byte-Wide Random and Sequential Access with Auto-Increment
  • Six Interrupt Sources and One Interrupt Output Pin
  • 25 MHz Clock Input Requirement
  • Clock Out Pin with Programmable Prescaler
  • Operating Voltage of 3.1V to 3.6V (3.3V typical)
  • 5V Tolerant Inputs
  • Temperature Range: -40°C to +85°C Industrial, 0°C to +70°C Commercial (SSOP only)
ENC28J60T-I/SS Applications
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
ENC28J60T-I/SS
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Weight
    2.26799g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2016
  • Voltage - Supply
    3.1V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Current
    12mA
  • Current - Supply
    160mA
    Ethernet
  • Number of Transceivers
    10 Base-T PHY
  • Height
    1.8542mm
  • Length
    10.4902mm
  • Width
    5.588mm