  • EP20K160EQC240-1
EP20K160EQC240-1
advertisement
Manufacturer No:
EP20K160EQC240-1
HK JDW NO:
386-EP20K160EQC240-1
Package:
240-BQFP
Datasheet:
EP20K160EQC240-1
Description:
4.1mm mm FPGAs APEX-20KE® Series 240-BQFP 0.5mm mm 240
Quantity:
In Stock : 14829
Step5Bar-code shipping tag
EP20K160EQC240-1
  • Package / Case
    240-BQFP
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    240
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Supply
    1.71V~1.89V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    EP20K160
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G240
  • Number of Outputs
    167
  • Number of I/O
    175
  • Clock Frequency
    160MHz
  • Propagation Delay
    1.55 ns
  • Number of Inputs
    167
  • Number of Logic Elements/Cells
    6400
  • Total RAM Bits
    81920
  • Number of Gates
  • Number of LABs/CLBs
    640
  • Length
    32mm
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Width
    32mm