  • EP20K160EQC240-2X
EP20K160EQC240-2X
advertisement
Manufacturer No:
EP20K160EQC240-2X
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-EP20K160EQC240-2X
Package:
240-BQFP
Datasheet:
EP20K160EQC240-2X
Description:
4.1mm mm FPGAs APEX-20KE? Series 240-BQFP 0.5mm mm 240
Purchasing and Inquiry
EP20K160EQC240-2X Overview
In the package 240-BQFP, this product is provided. An FPGA of this type is made up of LOADABLE PLD gates. This device features 175 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block is made up of 6400 logic elements/cells. Power is provided by a 1.8V-volt supply. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. This device is powered by a 1.71V~1.89V battery. The APEX-20KE? Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. The device has 167 outputs that are integrated into it. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. Fpga chips is designed wFpga chipsh 240 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 81920. Related parts can be found by using its base part number EP20K160. 640 LABs and CLBs are built into this FPGA. An external power supply of 1.81.8/3.3V is required to power the device. Among its basic building blocks, there are 404000 gates that are included in it. It usually uses a 160MHz crystal. A total of 4 dedicated inputs are available for the detection of the status of the input signals.
EP20K160EQC240-2X Features
175 I/Os
Up to 81920 RAM bits
EP20K160EQC240-2X Applications
There are a lot of Intel EP20K160EQC240-2X FPGAs applications.
  • Space Applications
  • Camera time adjustments
  • Software-defined radios
  • Ecosystem
  • Enterprise networking
  • Secure Communication
  • Artificial intelligence (AI)
  • Wired Communications
  • Integrating multiple SPLDs
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
Step5Bar-code shipping tag
EP20K160EQC240-2X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    240-BQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    APEX-20KE®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    240
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~1.89V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    EP20K160
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G240
  • Number of Outputs
    167
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.81.8/3.3V
  • Number of I/O
    175
  • Clock Frequency
    160MHz
  • Propagation Delay
    1.93 ns
  • Number of Inputs
    167
  • Programmable Logic Type
    LOADABLE PLD
  • Number of Logic Elements/Cells
    6400
  • Total RAM Bits
    81920
  • Number of Gates
  • Number of LABs/CLBs
    640
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    32mm
  • Width
    32mm