  • EP2AGX260FF35I5N
EP2AGX260FF35I5N
advertisement
Manufacturer No:
EP2AGX260FF35I5N
HK JDW NO:
386-EP2AGX260FF35I5N
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
EP2AGX260FF35I5N
Description:
2.6mm mm FPGAs Arria II GX Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
Quantity:
In Stock : 427
Purchasing and Inquiry
EP2AGX260FF35I5N Overview
This package is included in the 1152-BBGA, FCBGA package and is available for purchase. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. There are 612 I/Os for better data transfer. The basic building blocks of logic contain 244188 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 0.9V powers it. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. A supply voltage of 0.87V~0.93V is needed in order for fpga chips to operate. As part of the Arria II GX series of FPGAs, it is a type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~100°C TJ. The device has 612 outputs that are integrated into it. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 12038144 bFpga chipss. Its base part number EP2AGX260 can be used to find related parts. A total of 10260 LABs/CLBs are included in this FPGA. Fpga electronics operates from a 0.91.2/3.31.52.5V power supply. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 500MHz.
EP2AGX260FF35I5N Features
612 I/Os
Up to 12038144 RAM bits
EP2AGX260FF35I5N Applications
There are a lot of Intel EP2AGX260FF35I5N FPGAs applications.
  • Military Temperature
  • Software-defined radio
  • Industrial IoT
  • Medical ultrasounds
  • Solar Energy
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Audio
  • Enterprise networking
  • Automotive driver's assistance
  • High Performance Computing
Step5Bar-code shipping tag
EP2AGX260FF35I5N
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Voltage - Supply
    0.87V~0.93V
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    EP2AGX260
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    612
  • Number of I/O
    612
  • Clock Frequency
    500MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    244188
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    10260
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm