  • EP2AGX45CU17C4N
EP2AGX45CU17C4N
advertisement
Manufacturer No:
EP2AGX45CU17C4N
HK JDW NO:
386-EP2AGX45CU17C4N
Package:
358-LFBGA, FCBGA
Datasheet:
EP2AGX45CU17C4N
Description:
1.7mm mm FPGAs Arria II GX Series 358-LFBGA, FCBGA 0.8mm mm 358
Purchasing and Inquiry
EP2AGX45CU17C4N Overview
A 358-LFBGA, FCBGA package contains it, and it is available for download. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. There are 156 I/Os for better data transfer. Logic blocks consist of 42959 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 0.9V volts is required. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Fpga chips operates at a voltage of 0.87V~0.93V and uses a battery to supply power. The Arria II GX series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Arria II GX family of FPGAs. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~85°C TJ at all times. A total of 156 outputs are incorporated into this device. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. There are a total of 358 terminations. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 3517440 bfpga electronics s of RAM. In order to find related parts, you can use its base part number EP2AGX45. 1805 LABs/CLBs are configured on this FPGA. An external power supply of 0.91.2/3.31.52.5V is required to power the device. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 500MHz to operate.
EP2AGX45CU17C4N Features
156 I/Os
Up to 3517440 RAM bits
EP2AGX45CU17C4N Applications
There are a lot of Intel EP2AGX45CU17C4N FPGAs applications.
  • Wired Communications
  • Cryptography
  • Radar and Sensors
  • Telecommunication
  • Digital signal processing
  • Image processing
  • Integrating multiple SPLDs
  • Industrial Ethernet
  • Broadcast
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
Step5Bar-code shipping tag
EP2AGX45CU17C4N
  • Package / Case
    358-LFBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    358
  • Voltage - Supply
    0.87V~0.93V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Base Part Number
    EP2AGX45
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B358
  • Number of Outputs
    156
  • Number of I/O
    156
  • Clock Frequency
    500MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    42959
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    1805
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm