  • EP2AGX95EF29C6N
EP2AGX95EF29C6N
advertisement
Manufacturer No:
EP2AGX95EF29C6N
HK JDW NO:
386-EP2AGX95EF29C6N
Package:
780-BBGA, FCBGA
Datasheet:
EP2AGX95EF29C6N
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria II GX Series 780-BBGA, FCBGA 1mm mm 780
Purchasing and Inquiry
EP2AGX95EF29C6N Overview
In the package 780-BBGA, FCBGA, this product is provided. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. The device has 372 I/O ports for more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 89178 logic elements/cells. 0.9V volts power it. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 0.87V~0.93V. This is a type of FPGA that is part of the Arria II GX series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. In this device, 372 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. In total, there are a total of 780 terminations on fpga chips. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 6839296 bfpga electronics s of RAM. Parts related to this part can be found using its base part number EP2AGX95. 3747 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Fpga electronics operates from a 0.91.2/3.31.52.5V power supply. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 500MHz to operate.
EP2AGX95EF29C6N Features
372 I/Os
Up to 6839296 RAM bits
EP2AGX95EF29C6N Applications
There are a lot of Intel EP2AGX95EF29C6N FPGAs applications.
  • Solar Energy
  • Cryptography
  • Secure Communication
  • Medical imaging
  • Data center hardware accelerators
  • Digital signal processing
  • Wired Communications
  • Automotive Applications
  • Automation
  • Medical Electronics
Step5Bar-code shipping tag
EP2AGX95EF29C6N
  • Package / Case
    780-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    780
  • Voltage - Supply
    0.87V~0.93V
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    EP2AGX95
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    372
  • Number of I/O
    372
  • Clock Frequency
    500MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    89178
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    3747
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm