  • EP3SE260F1152C4LN
EP3SE260F1152C4LN
advertisement
Manufacturer No:
EP3SE260F1152C4LN
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-EP3SE260F1152C4LN
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
EP3SE260F1152C4LN
Description:
3.9mm mm FPGAs Stratix? III E Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
Purchasing and Inquiry
EP3SE260F1152C4LN Overview
There is a 1152-BBGA, FCBGA package that includes this component. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. There are 744 I/Os for better data transfer. There are 255000 logic elements/cells to form a fundamental building block. Fpga chips is powered from a supply voltage of 0.9V. Field Programmable Gate Arrays family FPGA part. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. This device is powered by a 0.86V~1.15V battery. The Stratix? III E Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. In this device, 744 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. Having a RAM bit size of 16672768 means that this device will offer you a lot of memory. In order to find related parts, you can use its base part number EP3SE260. An array of 10200 LABs/CLBs is built into the FPGA. In order for fpga electronics to work, fpga electronics requires a 1.2/3.3V power supply. Normally, fpga semiconductor uses an oscillator, which oscillates at 717MHz, to create the signal. As well as being characterized by a feature called IT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLY, it has another feature called A.
EP3SE260F1152C4LN Features
744 I/Os
Up to 16672768 RAM bits
EP3SE260F1152C4LN Applications
There are a lot of Intel EP3SE260F1152C4LN FPGAs applications.
  • Medical imaging
  • Medical ultrasounds
  • Medical Applications
  • Wireless Communications
  • High Performance Computing
  • Embedded Vision
  • Military DSP
  • Automotive Applications
  • Enterprise networking
  • Defense Applications
Step5Bar-code shipping tag
EP3SE260F1152C4LN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.2/3.3V
  • Number of I/O
    744
  • Clock Frequency
    717MHz
  • Number of Inputs
    744
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    255000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    10200
  • Height Seated (Max)
    3.9mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stratix® III E
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.86V~1.15V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm