  • EP3SL150F1152C3N
EP3SL150F1152C3N
advertisement
Manufacturer No:
EP3SL150F1152C3N
HK JDW NO:
386-EP3SL150F1152C3N
Datasheet:
EP3SL150F1152C3N
Description:
3.9mm mm FPGAs Stratix? III L Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
Purchasing and Inquiry
EP3SL150F1152C3N Overview
A 1152-BBGA, FCBGA package is provided with this component. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. A total of 744 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. A fundamental building block is made up of 142500 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 0.9V. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. A supply voltage of 0.86V~1.15V is needed in order for fpga chips to operate. It is a type of FPGA belonging to the Stratix? III L seies. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~85°C TJ range. In this device, 744 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. This FPGA model is contained in Tray for space saving. A device like this one offers 6543360 RAM bits, which is a considerable amount of memory. Its base part number EP3SL150 can be used to find parts that are related to it. A total of 5700 LABs/CLBs are included in this FPGA. An external power supply of 1.2/3.3V is required to power the device. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 717MHz to operate. A feature of this system is also called IT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLY, which gives it a unique characteristic.
EP3SL150F1152C3N Features
744 I/Os
Up to 6543360 RAM bits
EP3SL150F1152C3N Applications
There are a lot of Intel EP3SL150F1152C3N FPGAs applications.
  • Electronic Warfare
  • Space Applications
  • Audio
  • Consumer Electronics
  • Data center hardware accelerators
  • Aircraft navigation
  • Secure Communication
  • Bioinformatics
  • DO-254
  • Random logic
Step5Bar-code shipping tag
EP3SL150F1152C3N
  • Clock Frequency
    717MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    142500
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    5700
  • Height Seated (Max)
    3.9mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Series
    Stratix® III L
  • Part Status
    Active
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    0.86V~1.15V
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm