  • EP4CE55F23C6N
EP4CE55F23C6N
advertisement
Manufacturer No:
EP4CE55F23C6N
HK JDW NO:
386-EP4CE55F23C6N
Datasheet:
EP4CE55F23C6N
Description:
2.4mm mm FPGAs Cyclone? IV E Series 484-BGA 1mm mm 484
Purchasing and Inquiry
EP4CE55F23C6N Overview
A 484-BGA package contains it, and it is available for download. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. A total of 324 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. Logic blocks consist of 55856 logic elements/cells. The supply voltage is 1.2V volts. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.15V~1.25V . The FPGA belongs to the Cyclone? IV E series of FPGAs, and it is one type of FPGA. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. A total of 327 outputs are incorporated into this device. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. As a whole, it has 484 terminations. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 2396160 bFpga chipss. In order to find related parts, you can use its base part number EP4CE55. This FPGA is built as an array of 3491 LABs/CLBs. In order for fpga electronics to work, fpga electronics requires a 1.21.2/3.32.5V power supply. It usually uses a 472.5MHz crystal.
EP4CE55F23C6N Features
324 I/Os
Up to 2396160 RAM bits
EP4CE55F23C6N Applications
There are a lot of Intel EP4CE55F23C6N FPGAs applications.
  • Digital signal processing
  • Audio
  • Ecosystem
  • OpenCL
  • ADAS
  • Bioinformatics
  • Radar and Sensors
  • Wireless Communications
  • Filtering and communication encoding
  • Distributed Monetary Systems
Step5Bar-code shipping tag
EP4CE55F23C6N
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Supply
    1.15V~1.25V
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    EP4CE55
  • Number of Outputs
    327
  • Power Supplies
    1.21.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    324
  • Clock Frequency
    472.5MHz
  • Number of Inputs
    327
  • Number of Logic Elements/Cells
    55856
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    3491
  • Height Seated (Max)
    2.4mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm