  • EP4CGX150CF23I7N
EP4CGX150CF23I7N
advertisement
Manufacturer No:
EP4CGX150CF23I7N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EP4CGX150CF23I7N
Package:
FBGA
Datasheet:
EP4CGX150CF23I7N
Description:
1.2V V 2.4mm mm 810kB B FPGAs FBGA 1mm mm 484
Purchasing and Inquiry
EP4CGX150CF23I7N Overview
There is a FBGA package that includes this component. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. A fundamental building block consists of 149760 logic elements/cells. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.2V. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. The device has 270 outputs that are integrated into it. Fpga chips is designed wFpga chipsh 484 terminations. The FPGA module's RAM si810kBe reaches 810kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. It has a total of 484 pins that are designed for it. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 1.2V supply voltage. Power is supplied to the device by a 1.21.2/3.32.5V battery. When this module is operated at its maximum operating temperature, it reaches 100°C. Operating temperatures should exceed -40°C. In addition to this, it has 484 pins. Its basic building block is composed of 9360 logic blocks (LABs). In this FPGA module, there is a memory of 810kB that can be used to store programs and data. There is a maximum supply voltage of 1.24V that is supported by this product. Using a supply voltage as low as 1.16V, fpga semiconductor will work. Fpga semiconductor is estimated that this FPGA can operate at a maximum frequency of around 200MHz. Fpga semiconductor is interfaced wfpga semiconductorh the real world using 8 transceivers to extract high-speed signals. 270 GPIOs are used to handle both incoming and outgoing digital signals.
EP4CGX150CF23I7N Features
484 LABs/CLBs
100°C gates
9360 logic blocks (LABs)
270 GPIO
EP4CGX150CF23I7N Applications
There are a lot of Altera EP4CGX150CF23I7N FPGAs applications.
  • Device controllers
  • Automotive
  • Automotive driver's assistance
  • Bioinformatics
  • Audio
  • Radar and Sensors
  • Aerospace and Defense
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Ecosystem
  • ASIC prototyping
Step5Bar-code shipping tag
EP4CGX150CF23I7N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power Supplies
    1.21.2/3.32.5V
  • Max Supply Voltage
    1.24V
  • Min Supply Voltage
    1.16V
  • Memory Size
    810kB
  • RAM Size
    810kB
  • Frequency (Max)
    200MHz
  • Data Rate
    3.125 Gbps
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    149760
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    9360
  • Speed Grade
    7
  • Number of Transceivers
    8
  • Number of GPIO
    270
  • Height Seated (Max)
    2.4mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    FBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    484
  • Published
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    484
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    270
  • Operating Supply Voltage
    1.2V