  • EP4CGX150DF27I7N
EP4CGX150DF27I7N
advertisement
Manufacturer No:
EP4CGX150DF27I7N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-EP4CGX150DF27I7N
Package:
672-BGA
Datasheet:
EP4CGX150DF27I7N
Description:
2.6mm mm FPGAs Cyclone? IV GX Series 672-BGA 1mm mm 672
Purchasing and Inquiry
EP4CGX150DF27I7N Overview
This package is included in the 672-BGA package and is available for purchase. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. A fundamental building block contains 149760 logic elements or cells. 1.2V volts power it. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Powered by a 1.16V~1.24V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. It is a type of FPGA that belongs to the Cyclone? IV GX series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. There are 393 outputs incorporated in this device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. 672 terminations are present in total. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 6635520 bfpga electronics s of RAM. Related parts can be found by using its base part number EP4CGX150. The FPGA is built as an array of 9360 latches or CLBs. The device runs on a 1.21.2/3.32.5V battery and requires no additional power supply to operate. Typically, it uses a crystal oscillating at 472.5MHz in order to operate.
EP4CGX150DF27I7N Features
393 I/Os
Up to 6635520 RAM bits
EP4CGX150DF27I7N Applications
There are a lot of Intel EP4CGX150DF27I7N FPGAs applications.
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Software-defined radio
  • Data Mining
  • Security systems
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Random logic
  • DO-254
  • Medical ultrasounds
  • Industrial IoT
  • Medical imaging
Step5Bar-code shipping tag
EP4CGX150DF27I7N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    672-BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Cyclone® IV GX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    672
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Voltage - Supply
    1.16V~1.24V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    EP4CGX150
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B672
  • Number of Outputs
    393
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.21.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    393
  • Clock Frequency
    472.5MHz
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    149760
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    9360
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm