  • EP4CGX15BF14C6N
EP4CGX15BF14C6N
advertisement
Manufacturer No:
EP4CGX15BF14C6N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-EP4CGX15BF14C6N
Package:
169-LBGA
Datasheet:
EP4CGX15BF14C6N
Description:
1.55mm mm FPGAs Cyclone? IV GX Series 169-LBGA 1mm mm 169
Purchasing and Inquiry
EP4CGX15BF14C6N Overview
In the package 169-LBGA, this product is provided. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. The device has 72 I/O ports for more coherent data transfer. To form a fundamental building block, there are 14400 logic elements/cells. Power is provided by a 1.2V-volt supply. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.16V~1.24V . There are many types of FPGAs in the Cyclone? IV GX series, this is one of them. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. In this device, there are 72 outputs that can be used. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. Total terminations are 169. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 552960. Parts related to this part can be found using its base part number EP4CGX15. This FPGA is built as an array of 900 LABs/CLBs. Powered by a 1.21.2/3.32.5V power supply, it can be operated by almost anyone. Its architecture is based on 900 CLBs.
EP4CGX15BF14C6N Features
72 I/Os
Up to 552960 RAM bits
EP4CGX15BF14C6N Applications
There are a lot of Intel EP4CGX15BF14C6N FPGAs applications.
  • High Performance Computing
  • Video & Image Processing
  • Camera time adjustments
  • Military DSP
  • Military Temperature
  • Telecommunication
  • Security systems
  • Space Applications
  • Defense Applications
  • ASIC prototyping
Step5Bar-code shipping tag
EP4CGX15BF14C6N
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    169-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Cyclone® IV GX
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    169
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Voltage - Supply
    1.16V~1.24V
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    EP4CGX15
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B169
  • Number of Outputs
    72
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.21.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    72
  • Number of Inputs
  • Number of Logic Elements/Cells
    14400
  • Total RAM Bits
    552960
  • Number of LABs/CLBs
    900
  • Number of CLBs
    900
  • Height Seated (Max)
    1.55mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm