  • EP4CGX75CF23I7N
EP4CGX75CF23I7N
advertisement
Manufacturer No:
EP4CGX75CF23I7N
HK JDW NO:
386-EP4CGX75CF23I7N
Package:
484-BGA
Datasheet:
EP4CGX75CF23I7N
Description:
2.4mm mm FPGAs Cyclone? IV GX Series 484-BGA 1mm mm 484
Purchasing and Inquiry
EP4CGX75CF23I7N Overview
As part of the 484-BGA package, it is included. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. Having 290 I/Os makes data transfers more coherent. A fundamental building block is made up of 73920 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.2V. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. With a supply voltage of 1.16V~1.24V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the Cyclone? IV GX series of FPGAs. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. With this device, you will be able to make use of 290 outputs. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. In total, it has 484 terminations on each end. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 4257792. If you are looking for related parts, you can use the base part number EP4CGX75 as a starting point. A total of 4620 LABs/CLBs are included in this FPGA. Powered by a 1.21.2/3.32.5V power supply, it can be operated by almost anyone. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 472.5MHz in order to do its work.
EP4CGX75CF23I7N Features
290 I/Os
Up to 4257792 RAM bits
EP4CGX75CF23I7N Applications
There are a lot of Intel EP4CGX75CF23I7N FPGAs applications.
  • Automotive Applications
  • Camera time adjustments
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Secure Communication
  • Audio
  • Software-defined radio
  • Security systems
  • Consumer Electronics
  • Industrial Ethernet
  • Automotive
Step5Bar-code shipping tag
EP4CGX75CF23I7N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Package / Case
    484-BGA
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Cyclone® IV GX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    484
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Supply
    1.16V~1.24V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    EP4CGX75
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B484
  • Number of Outputs
    290
  • Number of I/O
    290
  • Clock Frequency
    472.5MHz
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    73920
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    4620
  • Height Seated (Max)
    2.4mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm