  • EP4CGX75DF27C8N
EP4CGX75DF27C8N
advertisement
Manufacturer No:
EP4CGX75DF27C8N
HK JDW NO:
386-EP4CGX75DF27C8N
Package:
672-BGA
Datasheet:
EP4CGX75DF27C8N
Description:
2.4mm mm FPGAs Cyclone? IV GX Series 672-BGA 1mm mm 672
Purchasing and Inquiry
EP4CGX75DF27C8N Overview
A 672-BGA package contains it, and it is available for download. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Its 310 I/Os help it transfer data more efficiently. Logic blocks consist of 73920 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1.2V volts is required. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Fpga chips operates at a voltage of 1.16V~1.24V and uses a battery to supply power. An FPGA belonging to the Cyclone? IV GX series is referred to as an FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~85°C TJ. In order to make this device as versatile as possible, there are 310 different outputs included. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. The total number of terminations is 672. This device has 4257792 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. EP4CGX75 is the base part number that can be used to identify related parts. An array of 4620 LABs/CLBs is built into the FPGA. Power is supplied to the device by a 1.21.2/3.32.5V battery. A crystal oscillating at 472.5MHz is one of the most common components of this device.
EP4CGX75DF27C8N Features
310 I/Os
Up to 4257792 RAM bits
EP4CGX75DF27C8N Applications
There are a lot of Intel EP4CGX75DF27C8N FPGAs applications.
  • Solar Energy
  • ADAS
  • Broadcast
  • Random logic
  • Artificial intelligence (AI)
  • Software-defined radio
  • Data center search engines
  • Consumer Electronics
  • Medical Electronics
  • Automotive
Step5Bar-code shipping tag
EP4CGX75DF27C8N
  • Number of Terminations
    672
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Voltage - Supply
    1.16V~1.24V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    EP4CGX75
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B672
  • Number of Outputs
    310
  • Number of I/O
    310
  • Clock Frequency
    472.5MHz
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    73920
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    4620
  • Height Seated (Max)
    2.4mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    672-BGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ