  • EP4SE230F29C4
EP4SE230F29C4
advertisement
Manufacturer No:
EP4SE230F29C4
HK JDW NO:
386-EP4SE230F29C4
Package:
780-BBGA, FCBGA
Datasheet:
EP4SE230F29C4
Description:
3.4mm mm FPGAs STRATIX? IV E Series 780-BBGA, FCBGA 1mm mm 780
Purchasing and Inquiry
EP4SE230F29C4 Overview
There is a 780-BBGA, FCBGA package that includes this component. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. This device features 488 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block contains 228000 logic elements or cells. Fpga chips is powered from a supply voltage of 0.9V. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. Fpga chips operates at a voltage of 0.87V~0.93V and uses a battery to supply power. The STRATIX? IV E Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. A total of 488 outputs are incorporated into this device. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. In total, it has a total of 780 terminations. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 17544192 bFpga chipss. Related parts can be found by using its base part number EP4SE230. 9120 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. The device runs on a 0.91.2/31.52.5V battery and requires no additional power supply to operate. It usually uses a 717MHz crystal.
EP4SE230F29C4 Features
488 I/Os
Up to 17544192 RAM bits
EP4SE230F29C4 Applications
There are a lot of Intel EP4SE230F29C4 FPGAs applications.
  • Military Temperature
  • Device controllers
  • Automotive
  • Ecosystem
  • Medical ultrasounds
  • Automation
  • ASIC prototyping
  • Software-defined radios
  • Integrating multiple SPLDs
  • Computer hardware emulation
Step5Bar-code shipping tag
EP4SE230F29C4
  • Package / Case
    780-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Series
    STRATIX® IV E
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    780
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Voltage - Supply
    0.87V~0.93V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    EP4SE230
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    488
  • Power Supplies
    0.91.2/31.52.5V
  • Number of I/O
    488
  • Clock Frequency
    717MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    228000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    9120
  • Height Seated (Max)
    3.4mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm