  • EPA120050-S/T-SZ
EPA120050-S/T-SZ
advertisement
Manufacturer No:
EPA120050-S/T-SZ
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-EPA120050-S/T-SZ
Package:
Datasheet:
EPA120050-S/T-SZ
Description:
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EPA120050-S/T-SZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Wall
  • Published
    2011
  • Series
    EPA
  • Size / Dimension
    1.65Lx2.01W x 2.47 H 42.0mmx51.0mmx62.7mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Wire Leads
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    6W
  • Max Power Dissipation
    6W
  • Approval Agency
    cULus
  • Efficiency
    Level IV
  • Max Output Current
    500mA
  • Current - Output (Max)
    500mA
  • Voltage - Input
    120VAC
  • Input Type
    Fixed Blade
  • Voltage - Output
    12VAC
  • Form
    Wall Mount
  • Region Utilized
    North America
  • Cord Length
    72 1.83m
  • Input Connector
    NEMA 1-15P
  • Output Connector
    Stripped, Tinned Wire Leads
  • No Load Power Consumption
    500mW Max
  • Height
    62.738mm
  • Length
    41.91mm
  • Width
    51.054mm