  • EPAG421ELL820MU40S
EPAG421ELL820MU40S
advertisement
Manufacturer No:
EPAG421ELL820MU40S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EPAG421ELL820MU40S
Package:
Radial, Can
Description:
PAG 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 570mA 0.571Dia 14.50mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EPAG421ELL820MU40S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    PAG
  • Size / Dimension
    0.571Dia 14.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    570mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    570mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1026mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm