  • EPL7040-332MEB
EPL7040-332MEB
advertisement
Manufacturer No:
EPL7040-332MEB
HK JDW NO:
3194-EPL7040-332MEB
Package:
Step5Bar-code shipping tag
EPL7040-332MEB
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 15 hours ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Ferrite
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2010
  • Series
    EPL7040
  • Tolerance
    20%
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Inductance
    3.3 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Max DC Current
    8.5A
  • Frequency - Self Resonant
    30.1MHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    2.7A
  • Case/Size Code
    2928
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    17.48mOhm
  • Inductance Tolerance
    20%
  • Inductance-Nom (L)
    3.3 µH
  • RMS Current (Irms)
    8.5A
  • Height
    4.1mm
  • Length
    7.35mm
  • Width
    7.15mm