  • EPM7128EQC100-15
EPM7128EQC100-15
advertisement
Manufacturer No:
EPM7128EQC100-15
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-EPM7128EQC100-15
Package:
100-BQFP
Datasheet:
EPM7128EQC100-15
Description:
3.3/55V 0.65mm PMIC MAX? 7000 Series EPM7128 5V 100-BQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7128EQC100-15 Overview
A mobile phone network consists of 128macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is contained in package [0].The device is programmed with 84 I/O ports.It is programmed to terminate devices at [0].As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers or freight.An electrical supply voltage of 5V is used to power it.It is a part of family [0].It is recommended that the chip be packaged by Tray.The operating temperature of the machine is 0°C~70°C TA to ensure its reliability.Ensure that the chip is mounted by Surface Mount.In this case, it is a type of FPGA belonging to the MAX? 7000 series.When using this device, CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5Vis also available.The EPM7128shows its related parts.It is possible to construct digital circuits using 2500gates, which are devices that serve as building blocks.8logic blocks/elements are present.The system runs on a power supply of 3.3/55V watts.5.25Vrepresents the maximal supply voltage (Vsup).Ensure that the supply voltage (Vsup) exceeds 4.75V.The clock frequency of this device should not exceed 100MHz.
EPM7128EQC100-15 Features
100-BQFP package
84 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
3.3/55V power supplies
EPM7128EQC100-15 Applications
There are a lot of Intel EPM7128EQC100-15 CPLDs applications.
  • Custom state machines
  • I/O expansion
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Timing control
  • DMA control
  • Voltage level translation
  • I2C BUS INTERFACE
  • Power up sequencing
  • Boolean function generators
  • Address decoding
Step5Bar-code shipping tag
EPM7128EQC100-15
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-BQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1998
  • Series
    MAX® 7000
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    EPM7128
  • JESD-30 Code
    R-PQFP-G100
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    3.3/55V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Programmable Type
    EE PLD
  • Number of I/O
    84
  • Clock Frequency
    100MHz
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Number of Gates
    2500
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
    NO
  • Voltage Supply - Internal
    4.75V~5.25V
  • Delay Time tpd(1) Max
    15ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    8
  • Height Seated (Max)
    3.65mm
  • Length
    20mm
  • Width
    14mm