  • EPS120100UPS-P5P-KH
EPS120100UPS-P5P-KH
advertisement
Manufacturer No:
EPS120100UPS-P5P-KH
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-EPS120100UPS-P5P-KH
Package:
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EPS120100UPS-P5P-KH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Form
    Wall Mount (Class II)
  • Region Utilized
    North America
  • Cord Length
    72 1.83m
  • Input Connector
    NEMA 1-15P
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
  • No Load Power Consumption
    500mW Max
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Wall
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Published
    2008
  • Series
    WALL PLUG (12W)
  • Size / Dimension
    1.18Lx1.77W x 2.43 H 30.0mmx45.5mmx61.8mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    12W
  • Max Power Dissipation
    12W
  • Approval Agency
    cULus
  • Efficiency
    Level IV
  • Max Output Current
    1A
  • Polarity
    Positive
  • Polarization
    Positive Center
  • Current - Output (Max)
    1A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Input Type
    Fixed Blade
  • Voltage - Output
    12V