  • ER1641-111JS
ER1641-111JS
advertisement
Manufacturer No:
ER1641-111JS
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-ER1641-111JS
Package:
Axial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ER1641-111JS
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    1.53A
  • Lead Length
    36.53mm
  • Lead Diameter
    0.635 mm
  • Inductance
    110nH
  • Test Frequency
    25MHz
  • DC Resistance (DCR)
    34mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    250MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    50 @ 25MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Inductance Frequency - Test
    25MHz
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Phenolic
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ER1641
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
  • Tolerance
    ±5%