  • ERA-3YEB392V
ERA-3YEB392V
advertisement
Manufacturer No:
ERA-3YEB392V
HK JDW NO:
590-ERA-3YEB392V
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ERA-3YEB392V
Description:
FIXED RESISTOR ERA-3Y Series, Thin Film, 3.9kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
ERA-3YEB392V
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    ERA-3Y
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    3.9kOhm
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    62.5mW
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Technology
    METAL FILM
  • Depth
    800μm
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm