  • ERA-6AHD42R2V
ERA-6AHD42R2V
advertisement
Manufacturer No:
ERA-6AHD42R2V
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-ERA-6AHD42R2V
Description:
FIXED RESISTOR Thin Film, 42.2Ohm, 0.5%,
Quantity:
In Stock : 36549
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
ERA-6AHD42R2V
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Tolerance
    0.5%
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    42.2Ohm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thin Film
  • Voltage - Rated
    100V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60115-8
  • Power Rating
    125mW
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Rated Temperature
    85°C
  • Height
    500μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm