  • ERA-8AEB242V
ERA-8AEB242V
advertisement
Manufacturer No:
ERA-8AEB242V
HK JDW NO:
590-ERA-8AEB242V
Datasheet:
ERA-8AEB242V
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-8A Series, Thin Film, 2.4kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 3040
Step5Bar-code shipping tag
ERA-8AEB242V
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    ERA-8A
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    2.4kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    150V
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm