  • ERB-RE0R50V
ERB-RE0R50V
advertisement
Manufacturer No:
ERB-RE0R50V
HK JDW NO:
590-ERB-RE0R50V
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ERB-RE0R50V
Description:
FUSE BOARD MNT 500MA 32VDC 0603
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERB-RE0R50V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Body Material
    Alumina
  • Manufacturer Package Identifier
    ERB-RE0R50V
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    ERB-RE
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W x 0.025 H 1.60mmx0.81mmx0.63mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    330mOhm
  • Voltage - Rated
    32V
  • Voltage - Rated DC
    32V
  • Depth
    800μm
  • Current Rating
    500mA
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Approval Agency
    cUL, UL
  • Case Code (Imperial)
  • Current
    500mA
  • Max Voltage Rating (DC)
    32V
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • DC Cold Resistance
    0.33Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Fuse Current
    500mA