  • ERJ-8BQJ5R1V
ERJ-8BQJ5R1V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-8BQJ5R1V
HK JDW NO:
590-ERJ-8BQJ5R1V
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ERJ-8BQJ5R1V
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERJ Series, Thick Film, 5.1Ohm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 4961
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-8BQJ5R1V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ERJ
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    5.1Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Additional Feature
    HIGH PRECISION, IEC60115-8
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Working Voltage
    1.5969V
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm