  • ERJ-PB6B2553V
ERJ-PB6B2553V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-PB6B2553V
HK JDW NO:
590-ERJ-PB6B2553V
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ERJ-PB6B2553V
Description:
ERJ Series, Thick Film, 255kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-PB6B2553V
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    255kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm