  • ERJ-XGNF1873Y
ERJ-XGNF1873Y
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-XGNF1873Y
HK JDW NO:
590-ERJ-XGNF1873Y
Datasheet:
ERJ-XGNF1873Y
Description:
FIXED RESISTOR ERJ Series, Thick Film, 187kOhm, 0.03W 1/32W, ±1%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-XGNF1873Y
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    187kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.03W 1/32W
  • Voltage - Rated
    15V
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Power Rating
    31mW
  • Packing Method
    TR, PRESSED, 7 INCH
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    IEC60115-8
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.031W
  • Case Code (Imperial)
    1005
  • Height
    130μm
  • Height Seated (Max)
    0.006 0.15mm