  • ERT-D2FGL102S
ERT-D2FGL102S
advertisement
Manufacturer No:
ERT-D2FGL102S
HK JDW NO:
590-ERT-D2FGL102S
Package:
Disc 5mm
Datasheet:
ERT-D2FGL102S
Purchasing and Inquiry
ERT-D2FGL102S Overview
Bulk is the package size of NTC thermistors. The package Disc 5mm includes it for convenience. Typical resistance tolerances for NTC thermistors are ±15%. Set NTC thermistors to -30°C~60°C for reliable performance. An NTC thermistor has a total of 2 terminations. Power dissipation of 0.4W can be absorbed by the electronic component. The maximum power dissipation of NTC thermistors is 400mW.
ERT-D2FGL102S Features
Package/Case: Bulk
ERT-D Series
Operating Temperature: -30°C~60°C
1kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.4W
Mounting Type: Through Hole
15% Tolerance
ERT-D2FGL102S Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ERT-D2FGL102S NTC Thermistors applications.
  • Air-conditioning systems
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Mobile phones
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Temperature detection of battery cells
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Battery packs
  • Compensation of pressure sensors
Step5Bar-code shipping tag
ERT-D2FGL102S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 5mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -30°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    ERT-D
  • Tolerance
    15%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    1kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TAPE
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.4W
  • Lead Length
    1.18 30.00mm
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Resistance Tolerance
    ±15%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    1k
  • Thermal Sensitivity Index
    3700 K
  • B25/50
    3700K
  • Diameter
    5mm