  • ERT-J1VT332J
ERT-J1VT332J
advertisement
Manufacturer No:
ERT-J1VT332J
HK JDW NO:
590-ERT-J1VT332J
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ERT-J1VT332J
Purchasing and Inquiry
ERT-J1VT332J Overview
Thermistors from NTC come in the form of a Tape & Reel (TR) package. In the 0603 (1608 Metric) package, it is included as a convenience. As a result, the resistance tolerance for NTC thermistors is ±5%. NTC thermistors should be set to -40°C~125°C temperature in order to provide reliable performance. An NTC thermistor with a total of 2 terminations is presented here. In order to make the NTC thermistors function properly, the 2 pins must be connected. An electronic component can absorb 0.1W power dissipation. There is a maximum power dissipation of 100mW for NTC thermistors.
ERT-J1VT332J Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
ERT-J Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
3.3kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
ERT-J1VT332J Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ERT-J1VT332J NTC Thermistors applications.
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Temperature regulation and measurement
  • Mobile phones
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • LCD compensation
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Automotive electronics
  • Battery Packs and Portable Electronics
Step5Bar-code shipping tag
ERT-J1VT332J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    ERT-J
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    3.3kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    2 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    3.3k
  • B Value Tolerance
    ±2%
  • B25/85
    4450K
  • B25/50
    4500K
  • Length
    1.6mm