  • ERT-JZEP473F
ERT-JZEP473F
advertisement
Manufacturer No:
ERT-JZEP473F
HK JDW NO:
590-ERT-JZEP473F
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
ERT-JZEP473F
Purchasing and Inquiry
ERT-JZEP473F Overview
Tape & Reel (TR) is the package size of NTC thermistors. As a convenience, it is included in the package 0201 (0603 Metric). To make NTC thermistors work the resistance tolerance must be ±1%. In order to ensure reliable performance, NTC thermistors should be set to -40°C~125°C. The terminations on these NTC thermistors total 2 for a total of 2 terminations. The NTC thermistors can set a maximum power of 33mW. 0.033W of power can be absorbed by the electronic component.
ERT-JZEP473F Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
ERT-J Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
47kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.033W
Mounting Type: Surface Mount
1% Tolerance
ERT-JZEP473F Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ERT-JZEP473F NTC Thermistors applications.
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Automotive electronics
  • Automotive Electronics
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Heating systems
  • CD players
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
Step5Bar-code shipping tag
ERT-JZEP473F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ERT-J
  • Tolerance
    1%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    47kOhm
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, PRESSED, 7 INCH
  • Depth
    300μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.033W
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Power - Max
    33mW
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C