  • ERWF401LGC272MCD0M
ERWF401LGC272MCD0M
advertisement
Manufacturer No:
ERWF401LGC272MCD0M
HK JDW NO:
856-ERWF401LGC272MCD0M
Description:
RWF 2700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 9.8A 2.000Dia 50.80mm -25°C~85°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
ERWF401LGC272MCD0M
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Series
    RWF
  • Size / Dimension
    2.000Dia 50.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    2700μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    22.225mm
  • Lead Spacing
    0.875 22.22mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    9.8A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    9.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    13.72A @ 3kHz
  • Height Seated (Max)
    5.125 130.18mm