  • ERZ-C20EK241
ERZ-C20EK241
advertisement
Manufacturer No:
ERZ-C20EK241
HK JDW NO:
590-ERZ-C20EK241
Package:
Module
Datasheet:
ERZ-C20EK241
Description:
Var 150VAC/200VDC 8000A 240V Bolt-Down
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERZ-C20EK241
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    150V
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Max Voltage Rating (DC)
    200V
  • Lead/Base Style
    Screw
  • Clamping Voltage
    395V
  • Max Surge Current
    8kA
  • Capacitance @ Frequency
    1500pF @ 1kHz
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Varistor Voltage (Max)
    264V
  • Energy
    95J
  • Varistor Voltage (Min)
    216V
  • Maximum AC Volts
    150V
  • Varistor Voltage
    240V
  • Clamping Current
    100A
  • Length
    39mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Bolt, Chassis Mount, Surface Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Material
    Zinc
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    ZNR®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5nF
  • Power Rating
    800mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Depth
    14mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Voltage - Rated AC
    150V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.8W